Reymont znany czy nie znany

Od 7 maja br. w Bibliotece Publicznej w Bralinie można było oglądać wystawę obrazującą życie i twórczość Władysława Stanisława Reymonta. Okazją do przygotowania ekspozycji stała się 140 – rocznica urodzin wielkiego polskiego powieściopisarza, prozaika i nowelisty, jednego z głównych przedstawicieli realizmu krytycznego z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Laureata Nagrody Nobla  w dziedzinie literatury w roku 1924 za wybitny epos narodowy, powieść „Chłopi”.

Ekspozycja prezentowała publikacje dotyczące życiorysu pisarza oraz jego pracy twórczej. Zgromadzono tu również fotografie i ryciny przedstawiające portrety Reymonta z różnych okresów życia. Na ekspozycji nie zabrakło również dzieł pisarza oraz  powieści biograficznych o pisarzu. Wystawa została połączona z konkursem czytelniczym pod hasłem „Reymont znany czy nieznany” adresowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem było zachęcanie uczniów do przeczytania powieści, nowel Reymonta, oraz obejrzenia filmowych adaptacji jego dzieł. Zadaniem uczestnika konkursu jest pisemna odpowiedź na pytania związane z życiem i twórczością  pisarza.

p1010657