VIII FINAŁ KAMPANII SPOŁECZNEJ CPCD

8 marca b.r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbył się VIII Finał kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Patronat nad VIII Finałem CPCD objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pan Bogdan Zdrojewski.

VIII Finał kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” był okazją do podziękowania najaktywniejszym Liderom i Koordynatorom kampanii czytania, którzy działają społecznie w całym kraju, a także osobom, firmom i instytucjom, które na różne sposoby wspierają działania Fundacji. W tegorocznej uroczystości wzięło udział wiele osób ze świata kultury, edukacji, biznesu i mediów oraz przedstawicieli ministerstw i rządu. Na warszawskim finale nie zabrakło również przedstawicieli naszego regionu: Ewy Jędrysiak – dyrektora Biblioteki Publicznej w Bralinie i Renaty Gość – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, koordynatora wojewódzkiego oraz członka Rady Koordynatorów Fundacji ABCXXI.

Gościem specjalnym VIII Finału była znakomita pisarka, Małgorzata Musierowicz, która otrzymała najwyższą nagrodę Fundacji za całokształt twórczości. Małgorzata Musierowicz, to autorka niezwykle popularnego już od ponad 30 lat cyklu powieści Jeżycjada (pierwszy tom – Szósta klepka ukazał się w 1977 roku). Pisarka przyznała, że właśnie pracuje nad 19 już częścią cyklu, która będzie zatytułowana McDusia. Jej bohaterką będzie 16-letnia córka Janki, z którą czytelniczki Jeżycjady spotkały się po raz pierwszy w 1986 roku temu w tomie Opium w rosole. Pisarka również wpisała się do książek swojego autorstwa z dedykacją dla czytelników Biblioteki Publicznej w Bralinie oraz Trzcinicy.

Galę uświetniła swym recitalem Ewa Konstancja Bułhak (aktorka Teatru Narodowego) oraz grupa Art Project Ballet. Galę współprowadziły: Irena Koźmińska, Prezes Fundacji oraz Elżbieta Olszewska, Członek Zarządu i Dyrektor Programowy Fundacji. Całość reżyserował Mateusz Polit, scenografię przygotował Krzysztof Niemirka.

W programie Finału znalazł się wykład Doroty Zawadzkiej (Superniani), która następnie – wraz z Arturem Barcisiem poprowadziła uroczystość. Ważnym punktem gali było powołanie ambasadorów Fundacji i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom“. Zostali nimi: Joanna Brodzik, Terasa Lipowska, Dorota Zawadzka oraz Artur Barciś.