Młody menadżer kultury w bralińskiej bibliotece

„Młodzi menedżerowie kultury” to projekt realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” od 2002 roku. Do tej pory odbyło się pięć edycji, w których wzięło udział ponad 100 młodych osób. W tym roku w szóstej edycji Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ”ę” zaproponowało nową formułę projektu – „Młodzi menedżerowie kultury w bibliotekach”, do którego miała szczęście zakwalifikować się Biblioteka Publiczna w Bralinie. Wzięcie udziału w projekcie polegało na złożeniu wniosków zespołu złożonego z bibliotekarza lub bibliotekarki z miejscowej biblioteki – osoby otwartej na inicjatywy młodych ludzi oraz z mieszkańca gminy – młodego menadżera kultury (w wieku 15-25 lat), który ma pomysł na to jak – w oparciu o bibliotekę – przekształcić własne pasje i pomysły w projekt społeczno-kulturalny skierowany do mieszkańców swojej gminy.

Biblioteka Publiczna w Bralinie, dzięki swojemu udziałowi w Programie Rozwoju Bibliotek mogła przyjąć zaproszenie młodego menadżera do współpracy w projekcie. W rolę menadżera kultury w bralińskiej bibliotece wcieliła się mieszkanka Bralina, Agata Józefowicz – absolwentka kulturoznawstwa i studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Razem z Ewą Jędrysiak – dyrektorem biblioteki wzięły udział w pierwszym etapie projektu – w bezpłatnych warsztatach, które odbyły się w Warszawie. Warsztaty trwały 3 dni dla bibliotekarza i 4 dni dla młodego menadżera. W ciągu kilku dni pobytu w Warszawie młodzi ludzie spotkali się z artystami, animatorami, menedżerami kultury, twórcami sztuki niezależnej, aktywistami, praktykami kultury. Gościli ich m.in. Maria Seweryn w Och-Teatrze, Roman Gutek w Kinie Muranów i Bogna Świątkowska w siedzibie Bęc-zmiany. Każdy z nich opowiadał o swojej pasji i o tym, jak wpłynęła ona na ich teraźniejsze działania. Spotykali się zarówno z osobami znanymi z działań w całej Polsce, jak i w środowiskach lokalnych. Podczas tzw. „Targowiska” wszyscy mieli szansę na indywidualną rozmowę z ekspertami, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami, radzili i inspirowali do działań filmowych, muzycznych, fotograficznych, akcji sąsiedzkich etc.

W Fundacji Orange oraz programie „Młodzież” poznali możliwości zdobywania środków na projekty; w redakcji „Gazety Wyborczej” dowiedzieli się, jak wygląda praca ogólnopolskiego dziennika i jak przebić się z informacją o swoim projekcie; w Kiwi Studio posłuchali o tym, jak współpracować z grafikiem i jakie są żelazne zasady promocji projektu.

Zespoły, które wzięły udział w warsztatach i dopracują swoje projekty, będą ubiegać się o grant (do 2.700 zł) pozwalający na realizację pomysłu. W trakcie projektu młody menadżer kultury pełni rolę koordynatora projektu, bibliotekarz zaś służy wsparciem, pomocą, radą i zapleczem biblioteki.