Spotkanie z pisarką wróżką

We wtorkowe przedpołudnie, 11 września br. na zaproszenie dyrektor Biblioteki Publicznej Ewy Jędrysiak do Bralina na spotkanie z młodymi czytelnikami przyjechała aż z Elbląga Wioletta Piasecka, autorka baśni i bajek dla dzieci.

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką odbyło się w kinie „Niesob”, które na tę okazję przybrało bajkowy wygląd. Z zaproszenia skorzystali uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Bralinie, wypełniając salę po brzegi. Autorka wystąpiła przed swoimi czytelnikami niczym wróżka, w bajkowym stroju, z niespodziankami i licznymi wróżbami. Spotkanie z panią Wiolettą było bardzo emocjonujące, młodzi czytelnicy szybko nawiązali kontakt z autorką, niezwykle chętnie brali udział w konkursach, zadawali pytania, a na koniec stanęli w długiej kolejce po książki i autografy.

Pisarka opowiedziała dzieciom, o swoich książeczkach, które do tej pory się ukazały, uchyliła rąbka tajemnicy z warsztatu pisarskiego. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że miejscem, gdzie najczęściej powstają baśnie, jest maleńka kuchnia jej mieszkania w bloku na kilkunastotysięcznym osiedlu w Elblągu. Bohaterami jej książek są dzieci, z którymi się spotyka, a i pomysły przynosi samo życie. Pani Wioletta od zawsze marzyła o tym, by pisać utwory dla najmłodszych, a początki tej przygody sięgają chwili, gdy dowiedziała się, że będzie mamą. Dziś jej syn ma prawie 20 lat. To on „podrzucił” mamie imiona bohaterek jednej z jej książek, jak się potem pani Wioletta dowiedziała są to imiona trzech piłkarzy znanego klubu sportowego. Bajkopisarka z Elbląga to także zaangażowany kibic piłki nożnej, o czym się mogli się przekonać młodzi słuchacze i co wzbudziło w nich wielki podziw. Innym jej hobby jest szycie kukiełek, których kilka przywiozła ze sobą i które posłużyły do krótkiego przedstawienia z udziałem dzieci.

Spotkanie autorskie miało bardzo dynamiczny przebieg. Poza opowiadaniem o książkach i przedstawieniem kukiełkowym autorka – wróżka zapraszała czytelników do konkursów. Był konkurs z wiedzy o znanych bajkach i baśniach i był konkurs na gimnastykę języka. Wróżka przywiozła ze sobą wróżby, których przepowiadały dzieciom przyszłość i czarodziejski pierścień, którego można było dotknąć, by spełnić swoje marzenie, nawet to najbardziej skryte.

Spotkanie w Bralinie zakończyło rozdawanie dedykacji do książek i autografów.  Wioletta Piasecka otrzymała od czytelników i biblioteki bukiet kwiatów. Teraz tylko czekać, jak wzrośnie popularność książeczek autorki, co zawsze ma miejsce po tego typu spotkaniach.