Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

27 września gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie był Łukasz Wierzbicki, pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik. Na spotkanie z autorem książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” zaproszeni zostali uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i gimnazjum w Bralinie.

Łukasz Wierzbicki opowiedział młodzieży o niezwykłym człowieku, poznańskim podróżniku Kazimierzu Nowaku, który w latach 30. XX wieku rowerem przemierzył całą Afrykę z północy na południe i z powrotem z południa na północ. Podróż rowerem,pieszo, trochę na koniu i trochę łodzią zajęła Nowakowi pięć lat. Ze swej podróży słał relacje do żony, które potem ukazywały się w gazetach. Jednak wielki wyczyn poznańskiego podróżnika poszedł w zapomnienie, poza albumem wydanym przez córkę Kazimierza Nowaka i przedwojennymi artykułami rozsianymi w prasie, nikt nie zajął się polskim reportażystą lat 30. Dopiero Łukasz Wierzbicki zainspirowany opowieściami swego dziadka o podróżniku Nowaku postanowił dotrzeć do tych przedwojennych relacji z podróży po Afryce i tak po kilkumiesięcznych poszukiwaniach w bibliotekach, składaniu korespondencji w całość w 2000 roku wydaje książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Trzeba jeszcze sześciu lat, by książka Wierzbickiego trafiła na podatny grunt i o Kazimierzu Nowaku znów było głośno. Wczoraj, dzięki spotkaniu z Łukaszem Wierzbickim o niezwykłym podróżniku z Poznania  usłyszała również młodzież z Bralina. Autor książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” (pierwsze wydanie w 2000 r. i drugie – znacznie poszerzone o nowe materiały źródłowe w 2007 r.) w ciekawy sposób,  ilustrując prezentacją audiowizualną, opowiedział młodym ludziom o niezwykłym podróżniku i o tym jak powstawała ta książka. Zebrani usłyszeli też o podróżach Łukasza Wierzbickiego i jego innych książkach dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim przygotowały wspólnie Biblioteka Publiczna w Bralinie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Książki Łukasza Wierzbickiego znajdują się już w bibliotece w Bralinie, o czym zapewniała podczas spotkania autorskiego dyrektor biblioteki Ewa Jędrysiak.