Spotkanie autorskie w bibliotece

26 września znany pisarz książek, podróżnik i biografista – Łukasz Wierzbicki był gościem Biblioteki Publicznej w Bralinie. Autor przeprowadził dwie prelekcje, które były doskonałą okazją do obcowania z literaturą, autorem i słowem.

Przekazy słowne były przeplatane prezentacjami multimedialnymi i urozmaicane rekwizytami, które wywoływały uśmiech na twarzach słuchaczy. Pierwsze spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej odbyło się w sali kina Niesob w Bralinie pod hasłem „Literacki atlas świata – Podróż z Druskiennik do Szanghaju”, podczas którego autor prezentował wspomnienia z podróży Haliny Korolec–Bujakowskiej z lat 1934-1936. Zostały one zebrane przez Wierzbickiego w książce „Mój chłopiec, motor i ja”, która w 2011 roku ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Następnie autor spotkał się z czytelnikami w Zespole Szkół im. M. Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej. Swoich słuchaczy Wierzbicki zaczarował prawdziwą opowieścią spisaną w książce pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Dzieci przeniosły się świat pełen niezwykłych przygód. Pisarz opowiedział o wesołych perypetiach niedźwiadka Wojtka, jego przyjaźni z polskimi żołnierzami z Armii Andersa, szlaku bojowym, który przebył podczas II wojny światowej oraz bitwie pod Monte Cassino, gdzie według opowieści nosił skrzynie z amunicją. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zdjęcia i filmy archiwalne przedstawiające zabawę misia Wojtka z żołnierzami w obozie szkoleniowym na Bliskim Wschodzie. Była to niezwykła lekcja historii, ale także opowieść o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Autor przekazał dzieciom przesłanie, że „zwierzęta potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi, a życie bywa znacznie ciekawsze niż wymyślone historie”.

Na zakończenie słuchacze za niezwykle interesujące i opowiedziane z pasją spotkania pożegnały Łukasza Wierzbickiego kwiatami i gorącymi brawami. Natomiast autor gorąco namawiał do podróżowania, niekoniecznie na koniec świata, ale chociażby po najbliższej okolicy. Zachęcał również do podróży, które można odbyć za pomocą książek, bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.

img_0007 img_0024 img_0044