Survival i dobra książka Krzysztofa Petka

1 grudnia br. Biblioteka Publiczna w Bralinie gościła Krzysztofa Petka, autora cyklu popularnych wśród młodzieży książek sensacyjno-przygodowych, dziennikarza, podróżnika, reportażystę, organizatora wypraw i szkół przetrwania. Spotkanie odbyło się w Świetlicy Profilaktyczno-Terapeutycznej „Tęcza” i wzięła w nim udział młodzież gimnazjalna ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK oraz Koła Bibliotecznego.

Na początku spotkania autor opowiedział kilka zdań o sobie i ciekawie zaprezentował swoje książki. Zachęcał uczniów do czytania, nie tylko napisanych przez siebie książek, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Poprosił młodych ludzi, by nie starali się być grzeczni i potulni lecz zwyczajnie kulturalni. Zażyczył sobie wprost, by kwestionowali jego tezy, poddawali w wątpliwość, to co przedstawia; wtedy istnieje możliwość konstruktywnej dyskusji.

Krzysztof Petek jest organizatorem szkół survivalowych w kraju i za granicą. Na jego obozach młodzież przechodzi różne szkolenia, ale nie jest do niczego przymuszana. Uczy zasad przetrwania w trudnych warunkach, współpracy, elementów samoobrony, a przede wszystkim udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Na takich obozach każdy uczy się podejmować samodzielne decyzje i zapobiegać zagrożeniom. Spotkanie było fascynujące, bardzo dynamiczne, ciekawe, z ogromnym ładunkiem cennych wartości, które Pan Krzysztof przekazywał w sposób bezpośredni, prosty, posługując się porównaniami i przykładami. Dużo opowiadał o wyprawach, o tym jak daleko odeszliśmy od prostego życia na łonie natury, jak bardzo cywilizacja nas „uśpiła”. Jego globtroterskie wyprawy to sposób na życie i pokonywanie własnych słabości. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach. Podzielił się również ciekawymi anegdotami związanymi ze swoimi podróżami. Swoje ciekawe opowieści poparł slajdami z wypraw. Zaprezentował też pokaz podstawowych technik obronnych, które każdy może zastosować w sytuacji zagrożenia. Zaznaczył jednak, że podstawą skutecznej obrony jest ucieczka. Kontakt fizyczny z przeciwnikiem jest ostatecznością.

Na zakończenie spotkania, które upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, pełnej humorystycznych akcentów autor zachęcił młodzież do odbywania wspólnych wycieczek po przygodę, zdobywanie wiedzy, poznawanie świata i realizowanie swoich marzeń. Przekazał uczestnikom również motto, które przyświeca wszystkim wyprawom  „wygrana walka to ta do, której nie dopuścisz”. Krzysztof Petek dał się poznać jako osoba o niezwykłej charyzmie i osobowości, która potrafi zarazić każdego słuchacza chęcią poznawania świata i zdobywania doświadczeń.

img_0110 img_0113 img_0148img_0124 img_0144 img_0160 img_0168 img_0170 img_0178 img_0183 img_0197img_0212