Zostań w domu, czytaj książki!

Drodzy Czytelnicy! Nie musicie wychodzić z domu, żeby wypożyczyć książkę. Przeglądając internet można znaleźć wiele ciekawych źródeł, które oferują bezpłatny i legalny dostęp do zdigitalizowanych książek, czasopism, dokumentów prezentowanych w popularnych formach cyfrowych. Poniżej prezentujemy kilka wybranych:

Legimi darmowy zbiór e-booków i audiobooków dla różnych grup wiekowych, dedykowany na okres pandemii. Aby skorzystać ze zbioru bezpłatnych ebooków należy wejść w link i wpisać kod: czytamy

Empik Premium darmowy dostęp do ebooków i audiobooków na okres 60 dni. Aby skorzystać potrzebna jest dedykowana aplikacja.

Polona – jest to jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, która nieodpłatnie udostępnia 3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. W POLONIE można znaleźć popularną beletrystykę, romanse, kryminały, lektury i książki dla dzieci i młodzieży.

Wolne Lektury – cyfrowa biblioteka oferuje darmowy dostęp do lektur szkolnych, książek dla dzieci i młodzieży oraz utworów noblistów.

Lektury – portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdującej się w domenie publicznej.

Bookini – ta platforma oferuje bezpłatny dostęp do klasyki literatury światowej. Obecnie zawiera 2100 pozycji.

Woblink – darmowe e-booki

Bajki Zasypianki – bajki online Zasypianki, do przeczytania, odsłuchania lub ściągnięcia.

Miłośnikom literatury proponujemy również odwiedzić strony internetowe poświęcone książce i literaturze. Znajdziecie tam państwo ciekawe recenzje, wywiady i propozycje książkowe. Oto kilka propozycji:

Booklips – strona zwiera ciekawostki, recenzje, wywiady, artykuł i zestawienia poświęcone literaturze i pisarzom. W zakładce „czytelnia” udostępniono fragmenty książek, opowiadań, komiksów i poezji.

Biblionetka – serwis rekomenduje interesujące książki.

Lubimyczytać – serwis zawiera recenzje, opinie i oceny książek.

Uczniom polecamy „Lektury na ekranie” dostępne na platformie telewizji polskiej TVP VOD. Możecie tu obejrzeć adaptacje filmowe i teatralne lektur szkolnych:

Hamlet, Inny świat, Wesele, Śluby panieńskie, Mistrz i Małgorzata, Wesele, Szatan z siódmej klasy, Quo vadis, Nad Niemnem, Magiczne drzewo, Syzyfowe prace, Lalka, Bajki robotów, Tatarak.

Prezentowane są również sylwetki autorów: Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Bruno Schulza, Henryka Sienkiewicza, Sławomira Mrożka, Stanisława Lema.

Wirtualne spacery

Okazuje się, że nie ruszając się z domu można zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Swoje podwoje otwierają dla nas online:

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum Powstania Warszawskiego