Artystyczny Bralin

Logo Bralinowni intrygowało, pojawiało się w różnych miejscach. W  końcu znalazło się na murze stodoły przy wjeździe do Bralina. Co kryje się pod nazwą Bralinownia? Co przedstawia kolorowe logo, które pojawiło się na plakatach i ulotkach, jakie dzieci i młodzież przyniosły ze szkoły?

Intrygująca nazwa, intrygujące logo. Ciekawa, nietuzinkowa oferta dla mieszkańców, i małych, i dużych. Bralinownia to artystyczny projekt dla mieszkańców gminy Bralin. Logo zaś symbolizuje jedną z półkul mózgu, a jak piszą jego autorki, warsztaty artystyczne uaktywniają przede wszystkim szare komórki prawej półkuli mózgu.

Agata Józefowicz, absolwentka Kulturoznawstwa na UAM i Edukacji Artystycznej na ASP w Poznaniu przy współudziale Biblioteki Publicznej w Bralinie zaprosiła dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców gminy na cykl spotkań  ze sztuką. Pierwsze ze spotkań miało miejsce w minioną sobotę, 18 czerwca, w kinie w Bralinie. Inicjatorki artystycznego projektu zaprosiły tego dnia najpierw dzieci, a potem młodzież i dorosłych na pokaz filmów animowanych. Była to niepowtarzalna okazja do obejrzenia animacji uznanych artystów reżyserów. Uczestnicy pokazów obejrzeli m.in.: „Mały western” Witolda Giersza, „Jak nauka wyszła z lasu” Juliana Antonisza, „Lokomotywę” Zbigniewa Rybczyńskiego czy „Sztukę spadania” Tomasza Bagińskiego. O filmach i sposobie ich powstawania opowiedziała Iwona Wrzosowska, absolwentka Filmoznawstwa na UAM w Poznaniu.

Sobotni pokaz miał być inspiracją do tego, co wydarzy się w najbliższą sobotę i niedzielę 25 i 26 czerwca. Wtedy to Agata Józefowicz i Ewa Jędrysiak zapraszają dzieci, młodzież, babcie i dziadków na warsztaty, podczas których ich uczestnicy nauczą się i sami stworzą swoje animacje. Najmłodsi wraz ze swoimi babciami, dziadkami czy rodzicami nad własnymi filmikami pracować będą w kinie i w bibliotece. Zaś młodzież i dorośli do swojej dyspozycji dostaną mur, na którym przy pomocy farby i sprayów stworzą własną animację.Dzięki przychylności Marka Białka, który udostępnił powierzchnię budynku, efekt ich działań artystycznych będzie widoczny z daleka dla przejeżdżających przez Bralin i stanie się wizytówką tego projektu.

SAM_0018

SAM_0022

2

1

Czyż nie warto uczestniczyć w tak niecodziennym wydarzeniu? Informacji o projekcie udziela Biblioteka w Bralinie (tel. 62 78 112 32), szukać ich można również na stronie projektu: www.bralinownia.blogspot.com