Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu

Biblioteka Publiczna w Bralinie włączyła się w kampanię „Biblioteka –miejsce bezpiecznego Internetu” zainicjowaną przez Fundację Dzieci Niczyje,Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft. Celem kampanii, która potrwa sześć miesięcy: od 21 listopada do 26 maja 2012 roku jest włączenie bibliotek w całej Polsce w działania edukacyjne na rzecz bezpiecznego korzystania z sieci.

Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważnej est odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci –wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie.

W Bibliotece Publicznej w Bralinie można bezpłatnie korzystać z platformy e-learningowej www.fdn.pl/kursy/biblioteki, na której znajdują się multimedialne pakiety edukacyjne. Są to kursy e-learning bezpiecznego korzystania z Internetu:

  • „3…2…1 Internet” dla uczniów klas IV-VI wykorzystujące kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.
  • „W Sieci” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiające zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna.

Kursy prezentują takie zagadnienia, jak:

  • cyberprzemoc – jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu,
  • kontakty online – jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie,
  • ochrona prywatności – o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
  • poszanowanie własności intelektualnej,
  • uzależnienie od Internetu.

Zadaniem bralińskiej placówki jest umożliwienie młodym użytkownikom ukończenia takiego kursu przy użyciu komputerów w bibliotece. Młode osoby mogą przejść kurs samodzielnie lub z pomocą bibliotekarza. Dodatkowo, na platformie e-learningowej www.fdn.pl/kursy/biblioteki znajduje się kurs „Dziecko w Sieci”, przygotowany z myślą o dorosłych: nauczycielach, bibliotekarzach i innych profesjonalistach pracujących z dziećmi i młodzieżą. Przejście kursu zajmuje około 80 minut i pozwala zapoznać się z problemami i zagrożeniami,jakie mogą napotkać młodzi użytkownicy Internetu. Po przejściu wszystkich modułów szkoleniowych każdy uczestnik otrzyma dyplom lub certyfikat ukończenia kursu e-learining na temat bezpieczeństwa online.

 Kamil Drapiewski (od lewej) i Michał Białek jako pierwsi ukończyli kurs e-leariningowy bezpiecznego korzystania z Internetu