O Maciusiu, który polubił czytanie

Biblioteka Publiczna w Bralinie zaprosiła Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa ze spektaklem pt. „Magiczna Księga Czarodziejki Arielki”. Przedstawienie teatralne w wykonaniu dwóch aktorów odbyło się w wypełnionej po brzegi sali kina „Niesob” 8 kwietnia 2014 r. Na spektakl przybyły dzieci z klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Bralinie wraz z opiekunami.

Baśniowa historia opowiadała o różowym Króliku i Czarodziejce Arielce, która uczyła miłości do słowa pisanego, dbałości o książki i odwiedzania biblioteki. Przedstawienie dostarczyło małym odbiorcom wiele humoru. Fascynujące było to, że dzieci mogły czynnie uczestniczyć w przedstawieniu, mimo iż były widownią. Szczególną sympatią obdarzyły spektaklowego Króliczka Maciusia, który był bardzo nieszczęśliwy, ponieważ rodzice wymagali od niego, by czytał książki. Podczas spaceru Króliczek odnajduje zagubioną Magiczną Księgę Baśni, a ponieważ się nudzi, postanawia zobaczyć, co się w niej znajduje i zaczyna czytać. Wraz z czytającym książkę Maciusiem zebrani przenieśli się w świat znanych bajek: „Dziewczynki z zapałkami”, „Jasia i Małgosi” i  „Żabiego króla”. Dzieci żywo reagowały na grę aktorów i często „podpowiadały”, jak dalej powinna toczyć się akcja. Finał  bajki  jest  taki, że Króliczek  wybiera się do  biblioteki. Doszedł do wniosku, że czytanie książek jest bardzo dobrą i wbrew pozorom ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Nie tylko Królik zrozumiał przesłanie, które niosło przedstawienie, ale również wszyscy zgromadzeni mali widzowie. Dzieci jednoznacznie podkreślały, że doskonale wiedzą, iż czytanie książek to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim szansa poznania niezwykłych opowieści, która daje możliwość  wędrowania po magicznych krainach i poznania ciekawych i fascynujących bohaterów. Mali miłośnicy teatru byli zachwyceni bajkową scenerią oraz wesołym nastawieniem występujących aktorów. Na sali rozlegały się dziecięce śmiechy oraz okrzyki zachwytu. W spektaklu dominowały kolorowe kostiumy, rekwizyty a także oprawa muzyczna. Aktorzy mieli bardzo dobry i ciepły kontakt z naszymi milusińskimi, stąd dzieci obdarowały ich gromkimi brawami i kwiatami.

macius0macius3macius2 macius1