Warsztaty plenerowe w Bralinie

W sobotę 26 września odbyły się warsztaty plenerowe promujące Ziemie Bralińską. Przedsięwzięcie zorganizowane zostały w ramach projektu „Z książka przez świat”, na który Biblioteka Publiczna w Bralinie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury  w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.  Uczestnicy warsztatów mieli okazje zapoznać się zapomnianymi zakątkami Ziemi Bralińskiej, z elementami regionalnej kultury, historią i postaciami związanymi z Ziemią Bralińską. Zwiedzili między innymi Enzlę bralińską – relikt dworu obronnego tzw. grodzisko stożkowate ze śladami fosy, datowane na XV-VI/XVII wiek. Z Enzli udali się do kościoła poewangielickiego, pw. św. Jana Ewangelisty wybudowanego w latach 1866 -1867 na miejscu dawnej szkoły ewangelickiej, zwiedzili kościół katolicki i jego zaplecze oraz cmentarz ewangelicki założony w 1886 roku.

Warsztaty prowadził regionalista i pasjonat lokalnej historii Jacek Kuropka, z którym na wędrówkę po zakątkach gminy, mimo deszczowej pogody wybrała się liczna grupa młodzieży ze Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego a także liczna grupa seniorów z wnukami. Podsumowanie warsztatów odbyło się na placu przy świetlicy Tęcza w Bralinie. Organizatorzy przygotowali ciepły posiłek, był grill, grochówka, kawa i ciasto. Dyskusje na temat bogactwa kulturalnego i historii Bralina trwały do późnych godzin popołudniowych.

Biblioteka Publiczna w Bralinie już dziś zaprasza na kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu „Z książką przez świat”. W czwartek 1 października o godz. 17.00 w świetlicy Tęcza odbędzie się spotkanie z Robertem Gondkiem, który opowiadał będzie o podróżach swoich marzeń.